Vitafórum: Jó ez nekünk? - A világ nukleáris energiaterme...

BME - Q épület
Budapest 1117
2013
november 06.
BME
Budapest
Free
Miért gyere el?

Jó ez nekünk? - A világ nukleáris energiatermelésének tendenciái és...

Jó ez nekünk? - A világ nukleáris energiatermelésének tendenciái és a paksi atomerőmű blokkok építése

Vitafórum Dr. Hózer Zoltán, a Magyar Nukleáris Társaság elnöke és Perger András, az Energiaklub Hagyományos energiahordozók projektje vezetőjének részvételével. A vitát Horváth György, a Környezetgazdaságtan Tanszék munkatársa moderálja.

Helyszín: BME Q épület A240
Időpont: 2013. november 6., szerda, 18 óra

Élénk szakmai vitára számíthattok!
Gyertek el és ti is tegyétek fel a kérdéseiteket!

Miről is lesz szó?

Lehet-e jó üzlet két új paksi reaktorblokk építése? Van-e más alternatíva? A jelenlegi kapacitás helyébe lépő új blokkok – a tervek szerint 2 x 1000 MW – építési költségét 2009-ben nagyságrendileg 3000 milliárd forintra becsülték. A nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy a költségek az építés évei alatt tovább emelkedhetnek, ami ebben az esetben több százmilliárdos bizonytalanságot jelent. Kérdés, hogy gazdasági, ellátásbiztonsági és környezeti szempontból optimális-e egy ilyen beruházás. Csak összehasonlításképpen: 3000 milliárdból durván másfél millió ingatlant, négy millió ember otthonát lehetne alacsony energia felhasználásúvá alakítani. Ezzel persze elsősorban földgázt spórolnánk meg, a példa csak a nagyságrendeket hivatott illusztrálni. Ez viszont elvezet a következő kérdéshez.


Hogy lehet, hogy egy ilyen nagy jelentőségű kérdésről nem folyik társadalmi vita? Talán azért, mert az ilyesmi a laikusoknak nem való? Vagy mert a politikai döntés már megszületett? Vagy azért, mert a kérdés nem foglalkoztatja a közvéleményt? Bárhogy is legyen, a BME Egyetemi Zöld Kör most felveti a kérdéseket egy vitafórum keretében. Az est két főszereplője olyan szakember lesz, akik konstruktív módon próbálnak irányt mutatni a nukleáris energetika területén, hazai és nemzetközi szinten egyaránt.


Vajon lesz még új kérdés az n-edik atomenergia vitán? Bele sem fog férni az időbe! Miért látunk ellentétes trendeket a különböző országokban? Miért szavaztak nemmel az olaszok és megtorpant-e a kínai nukleáris program? Hogy megy a németeknek a reaktorok nélkül, és miért akarnak az angolok építkezni? Mit tanulhatunk a többiektől? Várható, hogy lefelé módosulnak a költségbecslések? Honnan lesz áram, ha „elszigeteljük” a pénzt? Ütköznek-e a különféle környezeti szempontok egymással? Aki többet akar tudni, azt szeretettel várjuk a vitán!
További info az esemény weboldalán.

Helyszín

BME - Q épület
Budapest 1117, Magyar Tudósok körútja 2.

Hozzászólások